Проект "Розвиток сучасних громад. Простір/ Планування/ Залучення" 2019



Передмова


Процес децентралізації в Україні допомагає створенню та розвитку об'єднаних територіальних громад, сприяє взаємодії та співпраці урядових та неурядових організацій і об'єднань для досягнення спільної мети: стійкого рівномірного розвитку всієїї території України і зокрема нових територіальних утворень - об'єднаних територіальних громад.

Перед громадами щодня виникають нові виклики, які вимагають застосування нових знань та навичок, вирішення нових задач та налагодження великого кола процесів.
Вимоги публічності та прозорості прийняття рішень також зростають, як і можливості їх задовольнити.

 

Проект пропонує застосування партисипативного планування громадських просторів з урахуванням місцевого контексту, особливостей громади та залученням студентів-архітекторів. Він направлений на запровадження конкурсної практики при плануванні громадських об'єктів та залучення громадян у безконфліктні процеси прийняття рішень ще на етапі їх підготовки.


Поліна Вєтрова, координатор проекту в Україні


Проект складається з трьох частин:


1
Муніципальна архітектурна практика для студентів-архітекторів

фото: Ася Лопат

2
Підвищення компетенцій ОТГ в плануванні громадських просторів

фото: Ірина Дудка

3
Партисипативне планування публічних просторів в об'єднаних територіальних громадах

фото: Ася Лопат



Ключові заходи проекту, які вже відбулися:


1
Муніципальна архітектурна практика
для студентів-архітекторів


що:             воркшопи "Розвиток сучасних громад. Простір/ Планування/ Залучення"

хто:            польська Фундація Інший Простір та ГО "Гадяч дружній"

для кого:  студенти та викладачі архітектури Полтавського національного технічного університету

де:              м. Полтава

коли:          23-25 квітня та 20-22 травня 2019 року

 

Під час воркшопів молодь вивчала питання, пов'язані з управлінням громадськими просторами на території невеликих населених пунктів та роль архітектора в процесі партисипативного планування. Розглядалися психологія та фасилітація групових процесів, основні методи дослідження потреб та розв'язання конфліктних ситуацій. 

В рамках воркшопів проведено тренінги з моделювання процесу громадського обговорення та архітектурного конкурсу. Студенти отримали базові навички з медіації, підготовки та управління процесів партисипативного планування простору/об'єкту.

фото: Ася Лопат


2
Підвищення компетенцій ОТГ
в плануванні громадських просторів


що:             проектний семінар "Архітектура участі"

хто:            польська Фундація Інший Простір та ГО "Гадяч дружній"

для кого:  представники 4 ОТГ Полтавської та Сумської областей

де:              м. Полтава

коли:          2-3 та 9-10 липня 2019 року

 

4-денний семінар для представників органів місцевого самоврядування складався з навчальних занять, спрямованих на презентації ключових інструментів управління простором в контексті Українського законодавства (включаючи містобудівне планування, архітектурні конкурси, введення партисипативного планування в публічні інвестиції), сесій обміну досвідом - учасники семінару ділилися прикладами власних рішень, які застосовуються в їхній громаді для управління громадськими територіями та ознайомилися з прикладами дослідження й планування громадських просторів Варшави. Сесії спільного планування охоплювали такі питання, як проведення інформаційної кампанії, попередні дослідження громадської думки, налагодження взаємодії та співпраці органів місцевого самоврядування, архітекторів та мешканців у створенні сучасних та інклюзивних громадських просторів.


3
Планування в громадах. Теоретична частина: дослідження


що:             тренінг " Дослідження громадського простору. Залучення мешканців у процес планування території"

хто:            польська Фундація Інший Простір та ГО "Гадяч дружній"

для кого:  дослідники, представники ОТГ Полтавської та Сумської областей, ГО

де:              м. Полтава, Інститут розвитку міста

коли:          21 вересня 2019 року

 

Під час тренінгу розглядалися інструменти мапування та соціального дослідження в контексті партисипативного планування громадських просторів, методи сприяння та забезпечення участі різних груп інтересів (соціальних суб’єктів) в даних процесах. На практичному кейсі було проведено тестування набутих знань (сквер за кінотеатром імені Котляревського), проаналізовано отримані результати та надано конкретні рекомендації для врахування в подальшій роботі учасників тренінгу.

У тренінгу взяли участь представники Білоцерківської, Опішнянської та Тростянецької територіальних громад, громадських організацій Полтави та працівники КП “Інститут розвитку міста”.

Результати досліджень, проведених учасниками на території власних громад на основі даного тренінгу, допоможуть управлінцям та планувальникам краще зрозуміти потреби мешканців та мешканок й стануть основою запропонованих архітектурних ідей розвитку конкретних територій громади.

Фото: Олег Дубина / ОКІА "Новини Полтавщини"


4
Планування в громадах. Воркшопи з мешканцями


15 жовтня - 1 листопада 2019 року в об'єднаних територіальних громадах Полтавської та Сумської областей проведено серію дводенних планувальних воркшопів "Заплануймо разом!" в рамках проекту "Розвиток сучасних громад. Простір/Планування/Залучення", який реалізується польською фундацією "Інший простір" (Fundacja Inna Przestrzeń) в 2019 році в Україні. У воркшопах взяли участь мешканці громад, представники органів місцевого самоврядування. та студенти Полтавської політехніки, які допомагали мешканцям краще зрозуміти просторові потреби територій, формувати ідеї та пропозиції щодо облаштування скверу біля Тростянецької публічної бібліотеки, подвір'я Омельницького культурно-спортивного закладу "Дивограй", парку "Перемога в с. Білоцерківка та територію опорної школи в смт. Опішня.

 

Під час заходів було презентовано результати попередніх досліджень у громадах: опитування мешканців та дослідницькі матеріали, підготовлені студентами-архітекторами Полтавської політехніки.

 

В перший день робочі групи визначали важливість даного публічного простору на рівні всієї громади; аналізували вплив сусідства на територію і навпаки; обговорювали переваги, недоліки та потреби території; визначали переважаючі функції, які мають забезпечувати повноцінне функціонування громадського простору в майбутньому. Другий день, на основі досліджень та напрацювань першого дня, мешканці, разом зі студентами, формували конкретні пропозиції щодо облаштування території.

 

І якщо результатами перших чотирьох воркшопів стануть ескізні пропозиції студентів архітектури, виконані в рамках студентської проектної практики, а вибір (яку пропозицію реалізовувати в 2020 році) залишиться за представниками громад, то за результатами останніх двох заходів будуть проведені офіційні архітектурні конкурси, в яких учасники заходів вже запланували взяти участь.

 

 

Всього у 6 воркшопах взяли участь 205 мешканців громад та 24 планувальника.

Свою думку через анкетування громадськості висловили 897 осіб.

 

Загалом у процеси планування територій всього шести громад було залучено більше тисячі українців.

 

На основі отриманих результатів, а також знань польських й українських архітекторів та тренерів будуть розроблені практичні рекомендації щодо партисипації мешканців та мешканок різних за розміром та активністю українських громад в процеси планування публічних територій.

 

1
Тростянецька міська
об'єднана територіальна
громада

2
Омельницька сільська
об'єданана територіальна
громада

3
Білоцерківська сільська
об'єднана територіальна
громада


4
Опішнянська селищна
об'єднана територіальна
громада

5
Гребінківська міська
об'єданана територіальна
громада

6
Гадяцька міська
об'єднана територіальна
громада



Муніципальна архітектурна практика 2019. Звіт


що:             Фінальний захід  "Муніципальна архітектурна практика 2019. Звіт"

де:              Національний університет "Полтавська політехніка ім. Юрія Кондратюка"

коли:         10 грудня 2019 року


10 грудня 2019 року в Національному університеті "Полтавська Політехніка імені Юрія Кондратюка" були презентовані результати Муніципальної архітектурної практики, яка проводилась в рамках проекту "Розвиток сучвасних громад. Простір/ ПлануванняЇ Залучення". Студенти архітектури отримали можливість пройти справжню підготовку до реального проектування, отримавши навички роботи з користувачами конкретних територій - мешканцями громад. Що з цього вийшло, читайте тут: "Муніципальна архітектурна практика 2019. Звіт"



Проект "Розвиток сучасних громад. Простір/Планування/Залучення" реалізується польською фундацією "Інший простір" (Fundacja Inna Przestrzeń) у співпраці з громадською організацією "Гадяч дружній" в 2019 році в Україні.

 

Проект співфінансовано в рамках програми польської співпраці в галузі розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.